“Yabancı şirketler Çin'in toprak bütünlüğüne saygı göstermeli”

“Yabancı şirketler Çin'in toprak bütünlüğüne saygı göstermeli”

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, yabancı işletmelerin Çin'e yatırımlarını olumlu karşıladıklarını, fakat bu şirketlerin Çin'deki faaliyetleri esnasında Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeleri gerektiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden JW Marriott grubunun internet sitesi, üyelerine gönderdiği e-postalarda ve aplikasyon kayıt sayfasında Çin'in Hongkong ve Makao özel idari bölgelerini, Taiwan adasını ve Tibet Özerk Bölgesi'ni ayrı ülkeler olarak sıraladığı gerekçesiyle geçici olarak kapatıldı. Çin'deki ilgili birimler, JW Marriott grubuna yönelik soruşturma başlattı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Sözcü, Hong Kong, Makao, Taiwan ve Tibet'in Çin topraklarına ait olmasının sadece değişmez bir gerçek değil, ayrıca uluslararası toplumun da uzlaştığı bir husus olduğunu söyledi.

Sözcü, Çin'de yatırım yapan ve iş kuran şirketlerin, Çin'in egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve Çinli vatandaşların hislerine saygı göstermenin yanında Çin yasalarına da uyması gerektiğini, bunun herhangi bir şirketin herhangi bir ülkede yatırım ya da ortaklık gerçekleştirmesi için uyması gereken temel ilkeleri oluşturduğunu vurguladı.