Wuhan'da Yetenekleri Çekmek için Avantajlı Politikalar

Wuhan'da Yetenekleri Çekmek için Avantajlı Politikalar

 

Çok sayıda üniversiteye evsahipliği yapan Çin'in Wuhan kenti, yetenekli gençlere yönelik uygulanan avantajlı politikalar sayesinde inovasyon öncülüğünde kalkınmayı hedefliyor.

Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kenti, 2017 yılında başlattığı 1 milyon üniversite mezununa iş imkânı sağlama projesi kapsamında Çinli gençlere dönük ikamet kaydı almayı kolaylaştırma ve ev kiralarını düşürme gibi uygulamalara gitti.

2011 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden mezun olan Tong Yifei, geçen yılın ocak ayında Hangzhou'daki bir şirketten ayrılarak Wuhan'a yerleşti. Tong, "Wuhan'a dönmeden önce endişeliydim. Bu kararı, yöneticim Zeng Li'nin yardımıyla verebildim" ifadesini kullandı.

Wuhan Yurt Dışındaki Öğrenciler Parkı Müdürü Zeng Li, Tong'un kente dönerken parktan 1 milyon yuanlık destek aldığını bildirdi.

Wuhan yönetimi, son 2 senede üniversite mezunlarını kente çekmek için koşulsuz ikametgâh politikasını kabul ederken, ev satın almak isteyen mezunlara da yüzde 20 indirim imkânı sağlıyor. Bunun yanında, kendi işini kurmak isteyen müteşebbis gençlere de kredi veriliyor.

Bu politika sayesinde daha fazla yeteneği çeken Wuhan, renkli ve dinamik bir şehir kimliği kazanmak için çalışıyor.