Uygurların Hazinesi Mukam Sanatı

Uygurların Hazinesi Mukam Sanatı

Şarkı, müzik, dans ve tiyatro gibi sanat unsurlarını bir araya getiren Mukam sanatı, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygurların rengârenk yaşamlarını gözler önüne seriyor.

Uygurların tarihi ve sosyal ansiklopedisi olarak tanımlanan Mukam, geleneksel Çin sanatının hazinelerinden biri konumunda.

Xinjiang'ın küçük, orta ve büyük boyutlu şehirlerinde yaşayan Uygurlar arasında çok yaygın olan Mukam, Uygurlarca nesilden nesile aktarılıyor.

1989 yılında kurulan Xinjiang Mukam Sanat Topluluğu, şu anda 130'dan fazla üyeye sahip durumda. Topluluk üyeleri arasında iki ulusal düzeyde maddi olmayan kültür miraslarının vârisi bulunuyor. Topluluk, başta Mukam sanatı olmak üzere Uygurların klasik müziklerinin ve danslarının derlenmesi, gösterilmesi ve sonraki nesillere aktarılması gibi çalışmalara odaklanıyor, yeni nesil sanatçıları yetiştirmeyi amaçlıyor.

Xinjiang Mukam Sanat Topluluğu'nun "Mukam İzlenimleri" adlı tiyatro oyunu, 2016 yılında izleyicilerle buluştu. Modern yöntemlerin ve yeniliklerin eklenmesiyle hazırlanan "Mukam İzlenimleri" geleneksel Mukam sanatının sonraki nesillere bırakılmasına olumlu katkılarda bulunuyor.