Trump ve Kim'den 'Kapsamlı' İmza

Trump ve Kim'den 'Kapsamlı' İmza

Görevdeki bir ABD ve Kuzey Kore liderinin ilk görüşmesi olarak kayıtlara geçen Trump- Kim zirvesi Singapur'da gerçekleşti. İki lider, görüşmelerinin ardından içeriğine dair bilgi vermedikleri bir metne imza attı. Trump, metnin 'son derece kapsamlı' olduğunu söyledi.

Tarihte ilk kez bir Kuzey Kore Lideri, ABD Başkanı ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmeler ve çalışma yemeğinin ardından kameralar karşısına geçen iki lider, ortak bir metne imza attı. Ancak bu metnin içeriğine dair bir bilgi paylaşılmadı.  Trump, "Son derece kapsamlı bir metne imza attık" dedi.

Kim'le arasında özel bir bağ kurulduğunu belirten Trump, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmaya en kısa zamanda başlayacağını söyledi. Ancak bunun tüm nükleer silahların imhası anlamına gelip gelmediği bilinmiyor.

Görüşmeyi 'tarihi' olarak niteleyen Kim de "Geçmişi geçmişte bırakmaya karar verdik. Dünya büyük bir değişime tanıklık edecek" ifadesini kullandı.

Kim'i Beyaz Saray'a davet edeceğini Trump daha birçok kez bir araya geleceklerinin altını çizdi. Trump, Kim için "Son derece yetenekli biri, ülkesini çok seviyor" yorumunu yaptı.