Li Keqiang: Lancang-Mekong iş birliği ve Çin-Kamboçya dostluğu için köprü olacağız

Li Keqiang: Lancang-Mekong iş birliği ve Çin-Kamboçya dostluğu için köprü olacağız

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, Lancang-Mekong İşbirliği 2. Liderler Toplantısı'na katılmak ve Kamboçya'ya resmi ziyaret yapmak üzere özel uçakla bugün Beijing'den ayrıldı.

Li Keqiang ziyaret öncesinde "Rasmey Kampuchea", "The Khmer Times" ve "Jian Hua Daily" adlı yerel basın kuruluşlarında yayımlanmak üzere "Lancang-Mekong İşbirliği ve Çin-Kamboçya Dostluğu İçin Köprü Olalım" başlıklı makaleyi kaleme aldı.

Li Keqiang makalesinde, 2016 yılındaki Lancang-Mekong İşbirliği 1. Liderler Toplantısı'nda belirlenen 45 projenin sorunsuz şekilde hayata geçirildiğine işaret ederek, 5 milyar ABD Doları tutarındaki endüstriyel iş birliği özel kredisinin etkin şekilde verildiğini, Lancang-Mekong özel fonu ile 6 ülkeye 132 proje desteğinin planlandığını kaydetti.

Tüm bu gelişmeler sayesinde Lancang-Mekong iş birliğinin artık bölgede en dinamik iş birliği mekanizması haline geldiğine dikkati çeken Li Keqiang, son toplantı ile de bölge ülkelerinin su işleri, eğitim, kültür ve gençlik alanlarındaki iş birliğinin daha da verimli olacağını sözlerine ekledi.

Li Keqiang makalesinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2016 yılındaki Kamboçya ziyaretinin Çin-Kamboçya kapsamlı stratejik iş birliği ortaklığının ilerletilmesine büyük dinamizm kattığına işaret etti. Geleneksel bağlara sahip olan iki ülkenin temel çıkarlar konusunda birbirlerine güçlü destek verdiklerine dikkati çeken Li, Kamboçya tarafıyla gelişme strateji kaynaşmasını güçlendirmeye, çok yönlü gerçekçi iş birliğini ilerletmeye, Kamboçya'da yatırım, teknoloji, endüstri gibi alanlarda yatırımları yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.