Japonya: Çok taraflı ticaret sisteminden yanayız

Japonya: Çok taraflı ticaret sisteminden yanayız

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan dün Tokyo'da Japon Ticaret ve Sanayi Bakanı Sekou Hiroshige'yle bir araya geldi.

Zhong Shan, Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ilan edilen dışa açılmayı genişletme politikasının Çin ile Japonya arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğine büyük fırsatlar getireceğini belirtti.

Geçen yıl Ekim ayında iki ülke liderlerinin ikili ilişkileri iyileştirme konusunda mutabakata vardığını hatırlatan Zhong Shan, bunun ardından iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde iyileşme görüldüğüne dikkat çekti.

Ticaret ve yatırım iş birliğine değinen Zhong Shan, iki ülke liderlerinin vardığı Kuşak ve Yol inşası kapsamında üçüncü piyasalarda iş birliğini geliştirme fikrinin hayata geçirilmesi, ticari korumacılıkla birlikte mücadele edilmesi, üst düzey imalat ve inovasyon gibi alanlarda iş birliğinin güçlendirilmesi önerisinde bulundu.

Japonya'yı Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na davet eden Zhong Shan, hizmet ticareti alanında iş birliğinin pekiştirilmesi, Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret bölgesinin kurulmasına hız verilmesi gerektiğini vurguladı.

Japonya Ticaret ve Sanayi Bakanı Sekou Hiroshige, Çin'le üçüncü piyasalarda iş birliğini geliştirmeye, üst düzey imalat ve hizmet ticareti gibi alanlarda iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi. Serbest ticaret bölgesinin kurulmasına ilişkin müzakereleri ilerletmek arzusunda olduklarını kaydeden Sekou Hiroshige, çok taraflı ticaret sisteminden yana olan Japonya'nın, ticari korumacılığın kimseye faydası olmayacağı görüşünde olduğunu açıkladı ve Çin'le Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde iş birliğini güçlendireceklerini söyledi.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda Japon şirketlerin stant alanının 10 bin metrekareyi aşması bekleniyor.