Çin, Suriye'nin Yeniden Yapılanmasındaki Rolünü Artıracak

Çin, Suriye'nin Yeniden Yapılanmasındaki Rolünü Artıracak

Çin'in Şam Büyükelçisi Qi Qianjin, ülkesinin artan yardımlarıyla Suriye'nin yeniden yapılandırılması ve kalkınması sürecinde daha büyük bir rol oynayacağını söyledi.

Çin'in destekleriyle Acil Servis ünitesi yenilenen El Muvasat Üniversitesi Hastanesi'ni ziyaret eden Büyükelçi Qi, Xinhua'ya açıklamalarda bulundu.

Qi, "Şimdi, Suriye'nin kalkınması ve yeniden yapılandırılması için harcanacak çabalara odaklanma zamanı ve Çin, Suriye halkına ve hükümetine daha çok destek sağlayarak bu süreçte daha büyük bir rol oynayacak" dedi.

Çin hükümeti, Ocak 2017'de Dünya Sağlık Örgütü'ne Suriyelilerin sağlık sorunlarının çözülmesinde kullanılmak üzere 1 milyon ABD Doları hibe etmişti. Örgütün projesi, Suriyeli mülteciler için sağlık hizmetleri sağlanmasının yanında, Suriye'deki temel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesini hedefliyor.

Çin Büyükelçiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, El Muvasat Üniversitesi'ne bağlı hastanenin Acil Servis ünitesinin yenilenmesi projesinin Çin'in insani yardımlarının somut şekilde hayata geçmesinin bir örneği olduğu belirtildi.

Büyükelçi Qi de açıklamasında Çin'in bağışlarının Suriye halkına yönelik sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yardımcı olmasını umduğunı dile getirdi.

"Qi, hastane ve diğer organizasyonlar için yapılan bu bağışların Suriye halkı, özellikle de sağlık sorunlarına sahip kişiler için en iyi hizmetin sağlanmasına yardımcı olmasını temenni ediyoruz. Bu bağışlar, hem Çin ve Suriye hükümetleri hem de Çin ve Suriye halkları arasındaki derin dostluğun açık bir kanıtıdır" ifadesini kullandı.

Hastane Başhekimi Esam Amin de destekleri nedeniyle Beijing'e teşekkürlerini sundu. Esam Amin, "Çin'in destek verici duruşu, sadece siyasi arenada değil; aynı zamanda uygulama düzeyinde de mevcudiyetini koruyor. Çin, bu hastanenin yenilenmesi dâhil olmak üzere birçok yardımda bulundu ve bu Suriye halkı için hayati öneme sahip" dedi.

Diğer yandan, Dünya Sağlık Örgütü'nün Suriye'deki temsilcisi Elizabeth Hoff, Çin'in "cömertçe destekleri nedeniyle Büyükelçi Qi'nin şahsında tüm Çin halkına teşekkürlerini sunmak istediğini dile getirdi.