Çin: Macron'un ziyareti başarıyla tamamlandı

Çin: Macron'un ziyareti başarıyla tamamlandı

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Çin ziyaretinin başarıyla tamamlandığını kaydetti.

Lu Kang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Macron'un Çin ziyaretini değerlendirdi.

Çin ve Fransa liderlerinin ikili ilişkiler ve başlıca uluslararası sorunlar üzerinde derinliğine fikir alışverişinde bulunduğunu ifade eden Lu, bu sayede karşılıklı anlayış ve siyasi güvenin arttığını ve geniş fikir birliğini sağlandığını söyledi.

Sözcü, iki tarafın karşılıklı güven ve karşılıklı yarar temelinde sıkı ve kalıcı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin seviyesini yükseltmede anlaştığını da belirtti.

Lu Kang, "Ziyaret başarıyla tamamlandı. İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret ve kültür alanlarında olumlu ilerlemeler kaydedildi. İkili ilişkilerin kapsamlı ve stratejik bir nitelik taşıdığı ortaya koyuldu. Bu da, yeni dönemde ikili ilişkilerin gelişmesi için uygun zemin hazırladı." ifadesini kullandı.

Somut iş birliğinin, özellikle de ekonomik ve ticari iş birliğinin iki ülke liderleri arasındaki görüşmede başlıca gündem maddelerinden birini oluşturduğuna dikkat çeken sözcü, iki tarafın sivil amaçlı nükleer enerji, uzaycılık ve havacılık gibi geleneksel alanlardaki iş birliğini sürdürmenin yanı sıra, çevre koruma, ileri imalatçılık, Ar-Ge çalışmalarında inovasyon ve finans alanlarındaki iş birliğini genişletmede de mutabık kaldığını belirtti.

İki liderin, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki iş birliğini de ele aldığını kaydeden sözcü, görüşmede iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasına ortaklaşa katılarak Avrupa ve Asya kıtalarının refahını artırması üzerinde de fikir birliği sağlandığını sözlerine ekledi.