Çin: Küresel olimpiyat çalışmalarında önemli rol oynayacağız

Çin: Küresel olimpiyat çalışmalarında önemli rol oynayacağız

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Han Zheng dün Kore Cumhuriyeti'nin Pyeongchang kentinde düzenlenen 23. Kış Olimpiyat Oyunları vesilesiyle Dünya Olimpiyat Örgütü (IOC) Başkanı Thomas Bach ile bir araya geldi.

Han Zheng görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in olimpiyatın toplumsal gelişmedeki rolüne önem verdiğine işaret ederek küresel olimpiyat çalışmalarına daha büyük katkı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Han Zheng, Çin hükümetinin 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları hazırlıklarına güçlü destek sağladığına işaret ederek, Çin'in bu konudaki taahhütlerini etkin şekilde yerine getirmeye, yeşil, ortak paylaşım, rüşvetten uzak ve dışa açık ilkeler temelinde dünyaya görkemli bir olimpiyat oyunları sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Bach görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in yeşil, rüşvetten uzak ve sürdürülebilir bir Kış Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacağına inandıklarını söyledi. Bach, IOC'nin Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'nın verimli geçmesi için Çin tarafıyla yoğun iş birliği yapacağını ifade etti.

Han Zheng'in aynı gün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de bir araya geldiği belirtildi.