Başkentin Havasında Gözle Görülür İyileşme

Başkentin Havasında Gözle Görülür İyileşme

 

Çin'in başkenti Beijing'in hava kalitesinde 2017 yılının son çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla gözle görülür iyileşme kaydedildi.

Çevre Koruma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Beijing'de geçen yılın ekim ila aralık ayları arasında havadaki sağlığa zararlı parçacık yoğunluğunu gösteren PM2,5 değeri yüzde 53,8 geriledi. Aralık ayındaki PM2,5 yoğunluğu ise önceki yıla göre yüzde 70 düştü.

Çin Devlet Konseyi'nin hava kirliliğiyle mücadele için Eylül 2013'te ortaya koyduğu plan doğrultusunda, başkentteki PM2,5 yoğunluğunun 2017 sonuna dek metreküp başına 90 mikrogramdan 60 mikrograma düşürülmesi hedeflenmişti.

Kömüre dayalı ısıtma sistemlerine getirilen kısıtlamalar ve yüksek emisyonlu araçların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması gibi alınan etkili tedbirler neticesinde başkentin havasındaki ortalama PM2,5 yoğunluğu 2017 yılında 58 mikrogram olarak kayıtlara geçti.

Diğer yandan, açıklamaya göre, geçen yılın son çeyreğinde 28 kentteki PM2,5 yoğunluğunda ortalama yüzde 34,3 düşüş görüldü. Hebei eyaletinin merkezi Shijiazhuang kenti, yüzde 54,8'lik azalma ile bu kentler arasında başı geçti.

Çin'in kuzeyinde ve Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinde soğuk hava dalgasının da etkisiyle ocak ayı başlarında temiz hava beklenirken, hava kalitesinin ay sonlarında ve şubatta kötüleşebileceği belirtildi.