Başbakan Li Keqiang Kamboçya'da

Başbakan Li Keqiang Kamboçya'da

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, resmî temaslarda bulunmak üzere Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'e ulaştı.

Kamboçya'ya resmî bir ziyaret gerçekleştirecek Başbakan Li, aynı zamanda Lancang-Mekong İşbirliği 2. Liderler Toplantısı'na katılacak.

Li Keqiang, yaptığı açıklamada, Lancang-Mekong nehrinin altı ülkeyi olduğu gibi, bu ülkelerin kaderlerini de birbirine bağladığına işaret etti. Li, Çin'in tüm taraflarla birlikte iş birliğinde kaydedilen ilerlemeleri gözden geçirirken, gelecek planlarını belirleme ve iş birliği mekanizmasının büyüme sürecini hızlandırmanın yanı sıra, bölgenin kalkınma ve refahına güç katmaya hazır olduğunu belirtti.

Çin ve Kamboçya'nın iyi dost ve iyi ortaklar olduğuna dikkat çeken Başbakan Li, ziyaretiyle birlikte ikili dostluk ve iş birliğinin sürmesini, kapsamlı iş birliği ve ortaklık ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasını dilediğini söyledi.

Lancang-Mekong İşbirliği, Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam tarafından oluşturulan bir istişare ve iş birliği mekanizması. Li Keqiang'ın toplantı sırasında diğer liderlerle de görüşmesi bekleniyor.

Diğer yandan, Başbakan Li Keqiang, Kamboçya ziyareti kapsamında Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni ve Başbakan Hun Sen ile de bir araya gelecek. İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret ve tarım alanlarını kapsayan birçok iş birliği belgesi imzalanması da bekleniyor.