4. Çin-Japonya Ekonomik Diyalogu Düzenlendi

4. Çin-Japonya Ekonomik Diyalogu Düzenlendi

4. Çin-Japonya Ekonomik Diyalogu, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono başkanlığında bugün Tokyo'da düzenlendi.

Wang Yi diyalog toplantısında yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerde iyileşme görüldüğü bir dönemde, ekonomik diyalog toplantısının 8 yıl aradan sonra tekrar düzenlendiğini hatırlatarak, iki tarafın karşılıklı anlayışı artırmaları, eş güdümü ilerletmeleri ve iş birliğini güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümünü kutlayan Çin'in yeni dönemde daha kaliteli kalkınmanın peşinde koşacağını, dışa açılma boyutunu genişleteceğini, Kuşak ve Yol inşasını hızlandıracağını belirtti.

Çin ile Japonya arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin yeni fırsatlarla karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Wang Yi, iki tarafın karşılıklı yarar, ortak kazanç ve ortak gelişme ilkelerinde ısrarcı olup, ekonomik iş birliğinin kalitesini yükseltmeleri çağrısında bulundu.

Wang Yi, çevre koruma, bilimsel ve teknolojik inovasyon, üst düzey imalat, maliye ve finans, paylaşım ekonomisi ve sağlık gibi alanlarda iş birliğine odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, Çin ve Japonya'nın Asya Pasifik serbest ticaret bölgesi hedefine güç katmalarının ve ticari korumacılıkla ortak mücadelenin önemine de dikkat çekti.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, ekonomik iş birliğinin ikili ilişkilerin temeli ve itici gücü olduğunu dile getirerek, Japonya'nın Çin'le birlikte yeni bir bakış açısıyla ekonomik ve ticari iş birliğini ele almaya hazır olduğunu ifade etti.

Ticari korumacılığa değinen Taro Kono, Dünya Ticaret Örgütü öncülüğündeki serbest ticaret sisteminde ısrarcı olunması ve anlaşmazlıkların örgüt kurallarına göre çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Diyalog toplantısında bir dizi fikir birliği sağlandı.