“Sosyal Medyada Çocuğunun Fotoğrafını Paylaşmak Moda Oldu”

“Sosyal Medyada Çocuğunun Fotoğrafını Paylaşmak Moda Oldu”

Günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medyada çocuk mahremiyetine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, "gençler ve çocuklar, anne-babalarının kendilerine sormadan sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflardan rahatsız. Ailelerin kendilerini ifşa ettiğini düşünüyor" dedi.

CRI TÜRK'te yayınlana "Haber Artı" programına katılan USMED Başkanı Said Ercan ebeveynlerin kendi duygularını tatmin için çocuklarının görüntülerini herkesin göreceği şekilde internet ortamında paylaşmasının sağlıklı olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Sosyal medyada sanal kimliklerine çok önem veren bir genç kesim söz konusu. Örneğin ailesiyle birlikte bulunduğu bir piknik ortamında kendilerinden habersiz ve üzerinde eşofmanla çekilmiş fotoğraftan rahatsız olabiliyorlar. Sosyal medyayı bir vitrin olarak gördükleri için, ailesi üzerinden kötü bir fotoğraf vermek istemiyor.  Her karede daha bakımlı ve düzgün görüntü vermeye özen gösteriyor.

"Nispetizm" olarak isimlendiriniz psikolojik bir durum var. Ebeveynler, "benim kızım daha güzel, oğlum daha yakışıklı ve zeki, ben çocuğumla iyi vakit geçiriyorum, biz güzel ve mutlu bir aileyiz" görüntüsü vermek için ciddi bir yarış içerisinde. Anne-Baba çocuğu üzerinden "ben iyi bir ebeveynim, sorumluluklarımı yerine getiriyorum" mesajı veriyor. Çocuklar ise bu durumdan çok rahatsız hatta kullanıldıklarını düşünüyorlar.  Çocuklar bir fotoğraf karesinde figüran olmak istemiyor."

"SOSYAL MEDYADA BİR KİMLİK ARAYIŞI VAR"

"Sosyal medyada olduğumuz kişi değil olmak istediğimiz kişiyiz. Ebeveynler farkında olmadan çocuklarını diğer ailelerin çocuklarıyla anlamsız bir yarışın içine sokuyor.  "Hangi çocuk daha zeki, hangisi daha çok geziyor, hangisi daha güzel ve yakışıklı" şeklinde bir yarış var. Çocukları mutsuz eden, birbirlerinin farklılıklarını ve zenginliklerini görmek yerine aynileştirmeye götüren bir süreç işliyor. Her biri ayrı karakterde ve farklı özelliklere sahip olan genç bireylere bunu hatırlatmak lazım.  Sosyal medyanın bireylere ait farklı renkleri kaybetmesine izin verilmemeli. Özellikle 15-16 yaş aralığı, karakterin oturduğu dönem çok önemli. Bu dönemde çocukların karakter gelişimi ebeveynlerin yanlış tutumları nedeniyle engellenmemeli. Bu konuda yapılan bir araştırmada çocukların, fotoğraflarını sosyal medyada izinsiz kıllanan ebeveynlerine dava açmak istediği sonucunu önemsemek gerekiyor.  Aileler bu konuya dikkat etmeli.  

Öte yandan dünyada sosyal medya platformunda eşlerin birbirinin adını kullanarak hesap açtığı tek ülke Türkiye. Sosyal medyada mahremiyet konusunu vurgulamak "ben evliyim" mesajı vermek için uygulanan bir yöntem."