Salıcı: 2019'a Kadar AKP'nin Yapmış Olduğu Bütün İcraatlardan Aynı Zamanda MHP'de Sorumludur

Salıcı: 2019'a Kadar AKP'nin Yapmış Olduğu Bütün İcraatlardan Aynı Zamanda MHP'de Sorumludur

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Ak Parti ile MHP arasındaki ittifakı, CHP ile MHP arasındaki söz düellosunu değerlendirdi. CRITÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Salıcı, MHP'nin CHP'yi HDP, PKK ya da terör örgütleri ilişkisiyle suçlamasının, aslında şu anda içinde bulunduğu durumun bir yansıması olduğunu dile getirdi. Oğuz Kaan Salıcı, "MHP'nin AK Parti'nin çözüm sürecinde neler yaptığını, çadır mahkemelerinin nasıl kurulduğunu, Habur'da yaşananları, Türkiye üzerinden Suriye 'ye geçerken Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin Peşmergeleri ile neler olduğunu, görüşmelerin İmralı'da nasıl yürüdüğünü ve görüşme tutanaklarının yayınlandığını gayet iyi biliyor. Sonra dönüp, CHP'nin Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğini savunmasına karşılık, MHP'nin kesinlikle bu konu görüşülemez dediği bir partiye iş birliğine gidiyor. Bu, bir suçluluk psikolojisidir. Bu psikoloji nedeniyle de CHP hakkında akıllara zarar iddialar ortaya atıldığını dile getirdi" ifadelerini kullandı.  Salıcı, MHP ile AKP arasındaki ittifak sürecinde Bahçeli'nin grup toplantısında 2019'a aday çıkarmayacağını ve adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olacağını açıkça belirtirken beş yıl süre verip, daha sonra süreyi de 2024'e kadar uzattığının altını çizdi. Oğuz Kaan Salıcı, "Bunun anlamı; 2019'a kadar Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yapmış olduğu bütün icraatlardan aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi de sorumludur" dedi.

"MHP, KENDİ İRADESİNİ 2019 YILINA KADAR İPOTEK ALTINA VERMİŞTİR"

Salıcı, "Başkanlık sistemi gelirse, Türkiye'de bir daha koalisyon olmayacak denmişti ancak, seçimin tam tarihi henüz açıklanmamış, erken seçim yapılıp yapılmayacağı konuşulurken MHP'nin erkenden yaptığı bu açıklama koalisyon açıklaması değil de nedir? Hem de resmi olmayan bir koalisyon" şeklinde konuştu. Oğuz Kaan Salıcı, "Bizi, algı yaratarak ya da gerçekleri saklayarak gerek referandum sürecinde gerekse bundan sonraki süreçte kendi amaçlarına uygun bir yere doğru yöneltmeye çalışıyorlar" dedi. "Meselenin adı Milli Mutabakat, Amerika'da Rıza Zarrab yargılanıyor ve Türkiye'yi bu hale düşürdüler, bunun neresi millî?" diyen Salıcı, dört tane bakanı Yüce Divan'a göndermediklerini oysa ki mahkemede suçlu olanların suçunun ortaya çıkacağını, suçsuz olanlarınsa beraat ederek tartışmanın o zaman sonlanacağını belirtti. Oğuz Kaan Salıcı, Türkiye'nin yargılamadığı o bakanlardan bazılarının ABD adaleti tarafından yargılandığını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu vatandaşlarının da mahçup duruma düştüğünü dile getirdi. Salıcı, "bu konuyu MHP o kendi millî anlayışlarının neresine koyuyor? Bu işin neresi millî? Kendilerince bir slogan üretiyorlar ve kendilerinin bile inanmadığı bu slogana vatandaşı inandırmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu. Oğuz Kaan Salıcı, "MHP, kendi iradesini 2019 yılına kadar ipotek altına vermiştir" dedi. Bahçeli'nin bu yaklaşımına kendi partisinden de tepki gelmiştir.

"ERKEN SEÇİMİ İSTİYORUZ"

Salıcı, 1983 seçimlerinden beri bu ülkede baraj olduğunu ve MHP'nin yüzde 10 barajını yeni keşfetmiş olmasını esefle kınadığını ifade etti. "Biz CHP olarak, erken seçimi aslında istiyoruz, çünkü şu anda dış politika, olağanüstü hal, iç politikadaki bu yönetilemez durum, ekonominin kötüye gidişi, enflasyonun ısrarla yükseliyor oluşu, Türkiye'nin yönetilemediğine işaret ediyor" diyen Oğuz Kaan Salıcı, demokrasilerde, hükümetin aşamadığı bu tür sorunların çözümünün sandık olduğunu belirtti.  Salıcı, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı esnasında ve sonrasında arada fikirlerini kamuoyu ile paylaştığını ve bu paylaşımlarını doğrudan Cumhurbaşkanlığına adaylığına yormamak gerektiğini dile getirdi. AKP'nin içinden, partinin kurulumunda yer almış bazı kişiler, zaman zaman çeşitli mecralarda, kendi görüşlerinin partiden ayrı olduğunu paylaşıyor ve bu kişileri CHP ile ilişkilendirmek, kendi tabanları içinde onları belirli bir alana sıkıştırma çabasıdır diyen Oğuz Kaan Salıcı, bu kişilerin CHP ile bir alakası olmadığını, sadece artık onların da ülkenin yönetilemediğini, Türkiye'nin dünyadan koptuğunu, yanlış taraflarda yer aldığını görerek eleştirdiklerini belirtti. Salıcı, "hükümeti eleştirdiğimiz için bize PKK'lı diyorlarsa, onlara CHP'li, başkalarına FETÖ'cü, hain, faiz lobisi diyorlar ama kendileri sütten çıkma ak kaşık!" ifadelerini kullandı.

"SAYIN CUMHURBAŞKANI ROTASINI KAYBETMİŞ DURUMDA"

Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne millî olmama eleştirisine, kendisi de Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olan Salıcı, sınavla girilen bu üniversiteye Türkiye'de sınavdan en yüksek puanları alan öğrencilerin ancak girebildiğini, kimin gireceğine onların zamanındaki gibi FETÖ'nün karar vermediğini dile getirdi. Oğuz Kaan Salıcı, "dünyadaki, başarılı üniversiteler sıralamasında, Türkiye adına en yüksek noktada olan bir üniversiteyi millî olmamakla suçlamak yerine, dönüp yol arkadaşı Sayın Davutoğlu neden millî olmayan bir üniversitede büyük bir gururla öğretim üyeliği yaptı diye sormak lazım" dedi. Salıcı, "Sayın Cumhurbaşkanı rotasını kaybetmiş durumda, onun gittiği yol ile Türkiye'nin gitmesi gereken yol arasındaki makas gittikçe daha da fazla açılıyor" şeklinde konuştu.