Mavi Bisiklet'in Ali'sine Yunanistan'dan 2 Ödül

Mavi Bisiklet'in Ali'sine Yunanistan'dan 2 Ödül
Mavi Bisiklet'in Ali'sine Yunanistan'dan 2 Ödül
Mavi Bisiklet'in Ali'sine Yunanistan'dan 2 Ödül

53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde En İyi SenaryoEn İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerine layık görülen "Mavi Bisiklet", 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali'nden iki büyük ödülle döndü.

Katıldığı tüm festivallerde övgüler alan ve birçok ödüle layık görülen "Mavi Bisiklet"in başrol oyuncusu Selim Kaya, canlandırdığı "Ali" karakterindeki başarılı oyunculuk performansıyla Yunanistan'da düzenlenen 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali uluslararası jürisi tarafından uzun metrajda 'En İyi Genç Erkek' ödülüne layık görüldü. 3-10 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen festivale, 120'nin üzerinde film katılmış ve 12 film yarışmaya seçilmişti.

Avrupa'nın önde gelen festivallerinden birisi olan 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali'nde Mavi Bisiklet ayrıca 'minimalist yönetmenlik tarzı ve güçlü senaryosu dolayısıyla 'Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü'nün de sahibi oldu. Ödülleri Mavi Bisiklet'in yapımcısı ve ortak senaristi olarak festivale katılan Nursen Çetin Köreken teslim aldı. 

Köreken kazandıkları ödüllerle ilgili şunları söyledi:

"Bu yıl çağdaş dünyada demokrasiyi ve özgürlüğü geliştirmek konseptiyle düzenlenen 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali'nde Mavi Bisiklet ile yer almaktan ve festivale katılan tek Türk filmi olarak ülkemizi temsil etmekten fazlasıyla mutluyken bu iki güzel ve anlamlı ödüle layık görülmek mutluluğumuzu ikiye katladı. Filmin ön yapım aşamasında Akşehir ve çevre köylerinde yaşayan 400 çocuğa ulaşarak onlarla iki yıl boyunca sinema üzerine kendi geliştirdiğimiz özel bir eğitim programıyla drama çalışmaları yaptık. Bu çocuklardan biri olarak filmde başrolde yer bulan Selim'in çocuk ve adalet kavramlarını Ali karakteriyle çok iyi yansıtacağından emindik ve bu zamana kadar katıldığımız tüm festivallerde hem Selim hem diğer oyuncularımız çok beğinilmişti. Böyle önemli bir festivalde Selim'in 'En İyi Genç Erkek Oyuncu' ödülünü kazanmasının yanı sıra Mavi Bisiklet'in 'Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü'nün de sahibi olmasından ve ülkemizi uluslararası arenada layıkıyla temsil etmekten gurur duyuyoruz."

Köreken, 'Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü'nün de önemini vurgulayarak, bu ödüle de layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çekimlere üç gün kala başrol hariç tüm rollerin belli olduğunu, "Ali" karakterini canlandıracak çocuk için ise bir son izleme sonrası karar verdiğini dile getiren yönetmen Ümit Köreken ise konuyla ilgili şunları söyledi;

"Başrolü oynayabilecek birkaç alternatif vardı. Çalıştığımız çocukların videosunu bir kez daha izledim ve nihayi kararımı vererek Selim'i seçtim. Başrol oynamayı sadece bir hayal olarak gören Selim (Ali) kendisinin seçilmesine çok şaşırdı. Ben Selim'in rolün altından kalkacağına emindim. Akşehir'in bir köyünden ona ulaşmıştık ve çalışmalar boyunca genel olarak sessiz kalmıştı. Fakat o sessizliğinin altında çok güçlü bir yapısı vardı. Aynı zamanda becerikli ve algılaması çok yüksekti. Selim'in bu ödülü fazlasıyla hak ettiğine inanıyorum. Mavi Bisiklet'te rol alan Selim ve diğer tüm çocuk ve gençler filmde rol almak dışında bir filmin nasıl yapıldığını deneyimleme imkânı da buldular. Hayallerin imkân verildiğinde çalışılarak gerçekleşebileceğini gördüler. Tüm bu sürecin onların yaşamlarında bambaşka bir farkındalık oluşturacağını düşünüyorum."

MAVİ BİSİKLET

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteklediği, Dünya Prömiyerini 66. Berlin Film Festivali Generation KPlus Kategorisinde yapan Türk – Alman ortak yapımı Mavi Bisiklet, geliştirme ve yapım aşamalarında çok sayıda atölyeye katılarak birçok farklı ödül ve destek aldı. Film, ilk Türkiye gösterimini yarışma bölümünde yer aldığı 35. İstanbul Film Festivali'nde yaptı. 2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market'e katılan Mavi Bisiklet burada "En İyi Proje Ödülü"nü kazandı, aynı zamanda; Eurimages'tan, Türkiye'den ilk kez "Film for Children" başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü'nden de post prodüksiyon desteği kazandı. 2016 yılında Hollanda'da yapılan 4.Kırmızı Lale Film Festivali'nden de eli boş dönmeyen Mavi Bisiklet Hollanda-Türkiye Sinema Eleştirmenleri Ödülü'ne layık görüldü. 46. Giffoni Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivalin'de yarışan Mavi Bisiklet, festivalde yer alan tek Türk filmi oldu. 53. Antalya Film Festivali'nde En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini alan Mavi Bisiklet, 18. Mumbai Çocuk Filmleri Festivali, 4. Giffoni Makedonya Film Festivali ve 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin yarışma bölümlerinde yer aldı.

NURSEN ÇETİN KÖREKEN KİMDİR?

1981 yılında Bulgaristan'da doğan Nursen Çetin Köreken 1989 yılında ailesiyle birlikte İzmir'e yerleşti. Türk Dili ve Edebiyatı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerini bitiren Çetin Köreken 2001 yılından bu yana tiyatro, yaratıcı drama, turizm ve organizasyon alanlarında çalışmalar yürütüyor.  2004 yılından sonra çalışmalarını ağırlıklı olarak çocuk ve kadınlara yönelik devam ettirdi. 2006-2007 yılında Erzurum'da kurduğu Aktif İnsan Kişisel Gelişim, Eğitim ve Organizasyon Merkezi'nde çocuk, genç, kadın ve ailelere yönelik atölyeler düzenledi.  Radyo tiyatrosu, masal, çocuk oyunu, gençlik oyunu ve senaryo türlerinde çalışmalar yapan Çetin Köreken'in Mitos-Boyut Yayınevi'nden bir kitabı çıktı. Çizgi ve Kiraz Bekçisi adında iki kısa filmin yapımcılığını üstlendi ve ilk uzun metrajlı film senaryosu olan Mavi Bisiklet'i 2010 yılında, Arayış adlı senaryosunu 2013 yılında yazdı. 2013 yılında Ümit Köreken'le birlikte Drama Film Prodüksiyon şirketini kurdular. Ortak üretimleri ilk uzun metraj filmleri Mavi Bisiklet ile birçok festivale katıldılar ve 'en iyi film', 'en iyi yönetmen' başta olmak üzere çeşitli ödüller aldılar.

ÜMİT KÖREKEN KİMDİR?

1978 yılında Akşehir'de doğan Ümit Köreken DTCF Tiyatro bölümünde bir yıl okuduktan sonra İşletme Bölümünü bitirdi. 2002 yılında TRT Radyosu'na yazdığı ilk radyo tiyatrosu ile -Zeus- 2.lik ödülü aldı. TRT'ye radyo oyunları, arkası yarınlar, çocuk bahçesi programı için dramalar yazmaya devam etti. 2008 ve 2009 yıllarında yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı. Çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı ve Mitos-Boyut Yayınevi'nden bir kitabı çıktı. Çizgi ve Kiraz Bekçisi adında iki kısa film çekti.  2013 yılında Nursen Çetin Köreken'le birlikte Drama Film Prodüksiyon şirketini kurdular.  Ortak üretimleri ilk uzun metraj filmleri Mavi Bisiklet ile birçok festivale katıldılar ve 'en iyi film', 'en iyi yönetmen' başta olmak üzere çeşitli ödüller aldılar.