İpek Yolu Kitaplığı Projesi İstanbul'da Başladı

İpek Yolu Kitaplığı Projesi İstanbul'da Başladı

Çin-Türkiye iletişimini derinleştiren İpek Yolu Kitaplığı projesi, dün İstanbul'da Nezih Kitabevi'nde uygulanmaya başlandı.

Çoğunluğu Türkçe ve İngilizce olmak üzere 200'den fazla çeşit kitap İpek Yolu Kitaplığı raflarında yerini aldı. Siyaset, ekonomi, kültür, yemek ve çocuk kitaplarını kapsayan İpek Yolu Kitaplığı'ndaki kitapların birçoğu China Intercontinental Press'ten (CICC) yayınlandı.

CICC Uluslararası İşbirliği Bölümü Başkan Yardımcısı Yang Xue, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin ve Türkiye'nin ekonomik temasları arttıkça iki taraf arasındaki kültürel yayın iş birliğinin de gittikçe artırıldığını kaydetti.

İpek Yolu Kitaplığı projesinin İstanbul'a gelmesinin iki ülke arasındaki iş birliğini ve kültürel temasları genişlettiğini dile getiren Yang Xue, projenin Çin kültürüne meraklı Türk okurların aradıkları kitapları bulabilmesini ve Çin'i tanımak isteyenler için bir pencere açmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Nezih Kitabevi Genel Koordinatörü Ali Babayiğit, yaptığı konuşmada, yapılan iş birliğinin önemine değinerek, kültürel temasların iki ülkeyi birbirine yakınlaştırabileceğine işaret etti.

Çin'in İstanbul'daki konsolosu Zhu Xiufeng, dost ülke olan Çin ve Türkiye'nin iş birliğini güçlendirmek için dayanıklı temele sahip olduğunu hatırlatarak, Kuşak ve Yol girişiminin başlatılmasından bu yana İstanbul'da zengin kazançların elde edildiğini ifade etti.