Çin'de Elle Boyanmış Dünyadaki İlk Sanal Gerçeklik Çalışması“

Çin'de Elle Boyanmış Dünyadaki İlk Sanal Gerçeklik Çalışması“
Çin'de Elle Boyanmış Dünyadaki İlk Sanal Gerçeklik Çalışması“
Çin'de Elle Boyanmış Dünyadaki İlk Sanal Gerçeklik Çalışması“

Çin'in en iyi yağlıboya ressamlarından biri olan Yu Hong, sanal gerçeklik sanatına adım attı. China Daily'nin haberine göre bunun, dünyada elle boyanmış olan ilk sanal gerçeklik çalışması olduğu açıklandı. Beijing'in Faurschou Vakıf Galerisi'nde sergilenen, sanatçı Yu Hong, sergisinde doğumdan ölüme kadar geçen yaşamın dört evresini canlandırıyor.

Sergide karanlık, keskin bir ışıkla kırılıyor. Birdenbire, yeni doğmuş bir bebek, tekmeliyor ve çığlık atıyor. Doktor bebeği kollarında tutarak bir teraziye doğru yürür. Doğum odasındaki yatakta yatan anneye, doktorlara ve bebeğe, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi her açıdan bakılabiliyor. Bununla birlikte, bunlar gerçekte üç boyutlu karakterler değil, aslında yağlıboya tablolardır ve yalnızca sanal gerçeklikte görüntülenebilirler.

Dörtlü Eseri İçin 60'tan Fazla Tablo Yaptı

52 yaşındaki Yu, Beijing'deki stüdyosunda "Sanal gerçeklik, edebiyat, film ve geleneksel resmin uzun süredir elde etmeye çalıştığı şekilde, izleyicinin hayalî bir dünyada var olabilmesine imkân veriyor. Görüntü, ses ve müzikten oluşan sekiz dakikalık VR resmi, izleyiciye bir kadının hayatının dört evresine tanıklık eden, farklı zaman dilimlerinde geçen bir deneyim yaşatıyor: 1990'lı yıllarda yeni doğan bir bebek; 1970'lerde yatak odasının penceresinden dışarı bakan bir kız; çocukluktan beri ayaklarını bağlayan bezleri açan Ming Hanedanı'ndan (1368-1644) bir kadın ve yaklaşık 5,000 yıl önce Neolitik çağda cenaze töreninde şarkı söyleyen bir kadın.

Sergiyi gezenler, tek tek oluşturulmuş odaların her birine yürüyebiliyor ve seçtikleri açıdan çalışmayı görebiliyorlar. Yu'nun bu çalışmasını bitirmesi neredeyse bir yılını aldı. Yüzleri, derileri saç tellerinin ayrıntılarına kadar her karakteri yaratmak için sayısız ayrıntıyı planlamak ve boyamak zorundaydı. Eserini bitirmek için 60'tan fazla yağlı boya resim yaptı.

Yu: "Sanat, soğuk teknolojiye bir sıcaklık katıyor"

Danimarka merkezli bir sanal gerçeklik şirketi ile yakın iş birliği içinde çalıştı. Kopenhag'daki teknik ekiple sürekli iletişime geçerek, onlara günlük olarak e-posta gönderdi. Resim yaparken sürekli görüntüleri taradı ve ekibe gönderdi.

Yu, "Hayal gücümün sınırlarını zorlamak için elimden geleni yaptım, yağlı boya tabloları üç boyutlu hale getirmek çok zor" ifadelerini kullandı.

Yu,"Gelecekte sanatın ne şekilde sunulacağını bilmiyorum, ama sanatın soğuk teknolojiye bir sıcaklık kattığını biliyorum" şeklinde konuştu.